Informacje dla Studentek i Studentów
Szanowne Studentki, Szanowni Studenci!
Mój dyżur odbywa się w środy, w godz. 11.30-13.00 (pok. 203 ul. Żurawia 4)
ZAJĘCIA PROWADZONE W SEMESTRZE ZIMOWYM:
1. Współczesne sztuki plastyczne w perspektywie socjo-kulturowej (studia dzienne, konwersatorium, fakultet, piątek 11.30- 13.00).
Tematyka przedmiotu jest ukierunkowana na badanie i interpretacje dzieła sztuki i procesów charakterystycznych dla współczesnego pola sztuki. Dyskutować ze Studentami i Doktorantami będziemy nad konkretnymi pracami artystów, nad tekstami artystów, socjologów, kulturoznawców i teoretyków sztuki. Będziemy poszukiwać nowej formuły dla socjologii sztuki. Na każdych zajęciach dyskusja będzie uzupełniona materiałem wizualnym.
2. Wizje jednostki i społeczeństwa w architekturze i urbanistyce (studia dzienne, konwersatorium w ramach specjalizacji Współczesne miasta. Badania i działania/ fakultet).
Tematyka przedmiotu jest ukierunkowana na badanie narracji znaczeniowej ze szczególnym uwzględnieniem wizji jednostki i społeczeństwa w ideologiach architektonicznych i urbanistycznych XX i XXI wieku. Dyskutować będziemy nad tekstami (książkami, manifestami, artykułami) architektów, historyków i teoretyków architektury. Wśród zagadnień dyskutowanych na zajęciach pojawią się m.in.: „klasyczny” modernizm LeCorbusiera i Gropiusa; wizje miasta w projekcie “Warszawa Funkcjonalna”; narracje polskich blokowisk socjalistycznych; architektura instytucji totalnych; “architektura pamięci” – ideologia polityczna zrealizowana w pomnikach; dekonstrukcja w architekturze i urbanistyce postmodernizmu; “polski postmodernizm” po 1989 r.; zwrot ekologiczny w projektowaniu miast przełomu XX i XXI w.; “nowy modernizm” i “paradygmatu złożoności”. Część zajęć odbywać się będzie w formie warsztatowej w przestrzeni miasta.
3. Podstawy socjologii (wykład, I rok, I st., zajęcia obowiązkowe).
ZAJĘCIA PROWADZONE W SEMESTRZE LETNIM:
1. Sztuki wizualne w ujęciu strukturalnym (studia dzienne, konwersatorium, fakultet).
Tematyka przedmiotu jest ukierunkowana na badanie procesów charakterystycznych dla współczesnego pola sztuk wizualnych XX i XXI wieku. Dyskutować ze Studentami i Doktorantami będziemy nad procesami strukturalnymi (w rozumieniu V. Turnera), funkcją sztuki, nad poszczególnymi ogniwami obiegu sztuki (m.in. artysta – galeria/muzeum – mecenas/sponsor – krytyk – odbiorca). Interesować będzie nas sztuka w procesie zmiany społeczno-kulturowej i trwania. Będziemy poszukiwać nowej – humanistycznej formuły dla socjologii sztuki.
2. Sztuka w mieście (studia dzienne, konwersatorium w ramach specjalizacji Socjourbanistyka, I stopień).